Od czasów dynastii Piastów na miejscu obecnego Zamku Królewskiego znajdowała się twierdza, która z upływem lat przemieniła się w okazały zamek. Służył on jako rezydencja królewska, centrum zarządzania państwem i miejsce obrad parlamentu. Zamek ten został kilkukrotnie zniszczony i obrabowany, a ostatni, decydujący cios zadały mu w 1944 roku wojska okupacyjne Niemiec, które zniszczyły go doszczętnie. Na szczęście obecnie można go zwiedzać w pełnej okazałości. Jeśli masz taki zamiar, przeczytaj nasz artykuł i poznaj ciekawostki na temat Zamku Królewskiego w Warszawie!
Ciekawostki o Zamku Królewskim w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie to jedno z miejsc, które powinien zapisać na swojej liście obiektów każdy, kto zastanawia się co zobaczyć w Warszawie. Bolesław II, książę Mazowsza, który panował na tym obszarze w latach 1294-1313, jest uważany za twórcę pierwszego, drewnianego grodu, który przetrwał do naszych czasów na terenie dzisiejszego zamku.
Już w połowie XIV wieku, to pierwotne grodzisko zaczęło przechodzić transformację w zamek, z ceglanymi elementami architektury dodawanymi do konstrukcji. Wzniesiono wieżę mieszkalną i obronną, północną wieżę bramną z możliwością podniesienia mostu, a także fragment południowo-wschodniej ściany obwodowej.
W 1410 roku, na terenie zamku, dodano budowlę trzykondygnacyjną w stylu gotyckim, znanej jako Wielki Dwór. Ten budynek pełnił funkcję miejsca spotkań i sądów, a także służył jako apartamenty książęce.
W 1426 roku, zamkowe podwoje przekroczył po raz pierwszy król Polski – Władysław Jagiełło. W 1529 roku, na Zamku Królewskim, odbyły się obrady pierwszego sejmu walnego, instytucji, która była wówczas odpowiednikiem dzisiejszego parlamentu.
W latach 1655 – 1657, podczas szwedzkiego potopu, Zamek Królewski doświadczył wielokrotnego grabieżu i dewastacji przez okupujące Warszawę siły szwedzkie.
Najbardziej znaczący okres dla Zamku Królewskiego to czasy rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za jego panowania, sztuka doświadczyła silnego mecenatu, a zamek przeszedł rewitalizację wnętrz. Król miał również plany całkowitej przebudowy struktury zamku, co zaowocowało licznymi projektami. Jednak kłopoty finansowe i skomplikowana sytuacja polityczna uniemożliwiły realizację tych ambitnych planów. To właśnie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego, ustanowiono Konstytucję 3 maja 1791 roku.
Napoleon Bonaparte zagościł w zamku w dniach 19-20 grudnia 1807 roku. Podczas tej wizyty podjął decyzję o utworzeniu Księstwa Warszawskiego.
Arkady Kubickiego, które są integralną częścią kompleksu zamkowego, zostały wzniesione między 1918 a 1821 rokiem. Stanowiły one element większych planów przebudowy zamku. Jednak po upadku powstania listopadowego, otwarte przestrzenie arkad zostały zamurowane, a cały obiekt został przekształcony w koszary i stajnie. W takim stanie, Arkady Kubickiego przetrwały aż do 1994 roku, kiedy to rozpoczęto ich remont, który trwał aż do 2009 roku. Odnowione Arkady zostały oficjalnie otwarte 1 kwietnia 2009 roku.
Zamek Królewski stał się siedzibą carskich namiestników po 1836 roku, kiedy to utworzono gubernię warszawską.
Między rokiem 1915 a 1939, Zamek przechodził intensywne prace renowacyjne. Od roku 1926, służył jako rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na skutek bombardowań niemieckich we wrześniu 1939, Zamek Królewski uległ spaleniu. Już w październiku, rozpoczęła się systematyczna plądrowanie wszystkich cennych rzeczy, które tam się znajdowały. Z Zamku wynoszono marmury, podłogi, rzeźby i różne elementy kamienne. Skradzione kolekcje były transportowane do Niemiec lub przechowywane w magazynach w Krakowie.
W ambitnych planach Niemców znalazło się zniszczenie Zamku Królewskiego i zastąpienie go gigantyczną Halą Ludową lub Halą Kongresową NSDAP. Decyzję o wyburzeniu obiektu podjął Adolf Hitler już na początku października 1939 roku. Do dnia dzisiejszego w niektórych zachowanych fragmentach murów zamkowych można dostrzec otwory wydrążone przez Niemców na potrzeby dynamitu. W ciągu kilku dni we wrześniu 1944 roku Niemcom udało się całkowicie zniszczyć zamek. Po całkowitych zniszczeniach przetrwały jedynie piwnice zamkowe, dolna część Wieży Grodzkiej, gmach Biblioteki Królewskiej oraz Arkady Kubickiego. Podczas posiedzenia Sejmu Ustawodawczego w lipcu 1949 roku, jednogłośnie zdecydowano o odbudowie Zamku Królewskiego. Prace nad rekonstrukcją obiektu rozpoczęły się w 1971 roku i trwały do 1984. Dopiero cztery lata później ukończono prace wykończeniowe i wyposażenie wnętrz.
W kaplicy zamkowej przechowywana jest urna zawierająca serce Tadeusza Kościuszki. Przywieziono ją do kraju 26 października 1927 roku, ale nie podjęto decyzji o jej finalnym miejscu przechowywania. Na szczęście przed wybuchem II Wojny Światowej nie zdeponowano jej w Zamku Królewskim. Dopiero po jego renowacji w 1984 roku urna znalazła tu swoje miejsce, gdzie jest do dzisiaj.
Anna Jagiellonka była stałą mieszkanką zamku.
Stefan Żeromski zamieszkiwał drugie piętro zamku w latach 1924-1925.
Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.Jeśli ciekawi Cię Zamek Królewski koniecznie udaj się również na zwiedzanie Łazienek Królewskich w Warszawie! To jednocześnie park i muzeum, które jest świetną odskocznią od zgiełku miasta, a ponadto oferuje piękne krajobrazy oraz wspaniałe budowle. Możesz odwiedzić także wiele innych, podobnych Warszawie – np. zwiedzić Pałac w Wilanowie.