Program wydarzeń

  • Koncert

Program wydarzeń

POLSKA DŹWIĘKIEM MALOWANA – KONCERT

27.10.2018
Organizator: Jerzy Michał Wardęski

POLSKA DŹWIĘKIEM MALOWANA – KONCERT

27.10.2018 17:00

Organizator: Jerzy Michał Wardęski

Gawęda muzyczna "Polska dźwiękiem malowana" to więcej niż koncert. To opowieść dźwiękiem i słowem o muzycznych dokonaniach Polaków. O utworach, które dla większości rodaków nadal pozostają nieznane. Po koncercie zapraszamy na spotkanie i rozmowy uczestników przy rozpalonym oryginalnym XIX-wiecznym samowarze. Stanowi to nawiązanie do dziewiętnastowiecznej tradycji kameralnego koncertowania połączonego ze spotkaniami.


Program przedstawia pisane na instrumenty klawiszowe utwory znanych i nieznanych polskich kompozytorów początku XIX wieku. Przeplatana nimi opowieść przybliży twórców, ich dzieła i instrumenty na jakich grali. Są to kompozycje, które wykonywano w domach i dworach polskich podczas spotkań towarzyskich i na koncertach. Artysta wykona kompozycje na klawesynie, jednym z najpopularniejszych instrumentów przełomu wieków XVIII i XIX.


Wykonane zostaną utwory m.in. takich kompozytorów jak J. Elsner, A. Morawski, M. Kamieński, J. Wejnert. Ponadto muzyk wykona własne kompozycje stanowiące wprowadzenie i zakończenie koncertu-gawędy. Stanowią one pomost pomiędzy współczesnością a początkiem dziewiętnastego stulecia.

Wykonawca: Jerzy Michał Wardęski. Klawesynista, kompozytor, wokalista. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XVII, XVIII i XIX wieku. Pisze teksty do których komponuje muzykę. W twórczości łączy to co dawne z tym co współczesne. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz. Jako klawesynista, wokalista, pianista, organista i aktor występował m.in. w Theatre de Grand-Champ w Gland w Szwajcarii, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie, kościołach i ośrodkach kultury.