Program wydarzeń

  • Inne
  • Koncert
  • Warsztaty

Program wydarzeń

STO LAT UKRAINY

26.08.2018
Organizator: Fundacja „Nasz Wybór”, Związek Ukraińców w Polsce, Inicjatywa „Bohaterom Majdanu”

STO LAT UKRAINY

26.08.2018 13:00 –22:00

Organizator: Fundacja „Nasz Wybór”, Związek Ukraińców w Polsce, Inicjatywa „Bohaterom Majdanu”

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym Polacy i Ukraińcy świętują 100 lecie uzyskania niepodległości początek odzyskania państwowości swoich Ojczyzn.Jest to wyjątkowa okazja do wzmocnienia przyjaznych kontaktów, współpracy kulturalnej, integracji mieszkańców stolicy, członków społeczności polskiej i ukraińskiej (która z roku na rok stanowi coraz większą grupę warszawiaków).

26 sierpnia 2018 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego,na warszawskim Żoliborzu, w godz. 13.00 – 22.00 odbędzie się ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI UKRAINY – 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I 100 LAT PAŃSTWOWOŚCI UKRAINY.

To wielkie i barwne wydarzenie kulturalne, którego głównym celem są obchody Dnia Niepodległości oraz 100-lecia państwowości Ukrainy, ale także uczczenie 100-lecia niepodległości Polski.

Program kulturalny przewiduje m.in. koncerty zespołów rockowych i ludowych znanych na terenach Ukrainy i Polski, występy indywidualnych artystów, chórów i tancerzy, wystawy fotograficzne, emisje filmów dokumentalnych, konkursy, ekspozycje etnograficzne, warsztaty, degustacje tradycyjnych potraw Ukraińskich, grę terenową „Ukraińskie miejsca w Warszawie”. Program zwieńczy koncert jednego z najbardziej znanych w Polsce zespołów ukraińskich „Kozak System, oraz POLSKO- UKRAIŃSKA zabawa integracyjna.

Oprócz wydarzeń artystycznych w programie znalazły się też debata: „100 lat niepodległości Polski i państwowości Ukrainy: współczesne reminiscencje”, panelistami, której będą znani historycy oraz liderzy obywatelscy z Polski i Ukrainy oraz wystawa plenerowa w Galerii „Przystanek” poświęcona sojuszowi polsko-ukraińskiemu z 1920 r.

W trakcie przedsięwzięcia silnie wyeksponowane bedę elementy tradycyjnej i współczesnej kultury ukraińskiej – rękodzieło ludowe, ukraińska muzyka - zarówno w wykonaniu gości zza wschodniej granicy, jak i zespołów mniejszości ukraińskiej Polski. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. zespół „Kozak System”– jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów ukraińskich, a także „Osławianie” – wielopokoleniowy zespół taneczno-śpiewaczy z miejscowości Mokre na Podkarpaciu. kultywujący obrzędy i tradycje ukraińskie regionu Bieszczad.

Dla osób zainteresowanych zdobyciem nowych praktycznych umiejętności przewidzianowarsztaty. Będą to m.in.: warsztaty tradycyjnych tańców ludowych, gry na lirze korbowej, warsztaty pisania ikon, ukraińskich wycinanek, malarstwa ludowego „Petrykiwka”, warsztaty kuchni ukraińskiej, oraz warsztaty dla najmłodszych zorganizowane przez Ukraińską Sobotnią Szkołę w Warszawie.

W takcie wydarzenia odbędzie się także prezentacje wyrobów ukraińskiego rękodziełaludowego (w tym unikalne wycinanki Darii Alioshkinej oraz innych artystów ukraińskich), publikacji książkowych oraz stoiska organizacji ukraińskich w Polsce. Można będzie też skosztować smakołyków ukraińskiej kuchni.

W trakcie obchodów odbędzie się również wernisaż wystawy zdjęć Paraski Płytki-Horycwit, malarki i filozofki z Huculszczyzny. Na tych zdjęciach artystka utrwaliła historię życia codziennego mieszkańców wioski Kryworiwnia. Wystawa jest próbą spojrzenia na karpacki świat, zbliżenie się do ludzi, którzy funkcjonują poza czasem i przestrzenią. Jest to opowieść o kruchości życia i specyfice życia mieszkańców ukraińskich Karpat w którym kronika pisana jest od Bożego Narodzenia do Wielkanocy, gdzie zmiany władzy znaczą mniej niż zmiana pory roku. Zdjęcia Paraski umożliwiają wgląd w mikrokosmos, który istnieje na granicy prawdy i fikcji, gdzie to, co realne jest nierozłączne z mistycznym i nie ma takiej siły, która mogłaby je rozdzielić.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja „Nasz Wybór”, Związek Ukraińców w Polsce, Inicjatywa „Bohaterom Majdanu” przy współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce, m.st. Warszawa, Urzędem Dzielnicy Warszawa Żoliborz, Polsko–Ukraińską Izbą Gospodarczą, Stowarzyszeniem Ukraińskich Studentów i Domem Spotkań z Historią.

Partnerem wydarzenia jest firma VISA & WORK.

Patronat honorowy nad imprezą objął Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.