Program wydarzeń

  • Inne
  • Edukacja
  • Koncert

Program wydarzeń

NALOT, NALOT – ŚPIEWANA LEKCJA HISTORII

09.11.2018
Organizator: Fundacja ANIMEA

NALOT, NALOT – ŚPIEWANA LEKCJA HISTORII

09.11.2018

Organizator: Fundacja ANIMEA

„Nalot Nalot - śpiewana lekcja historii” to koncert pieśni i piosenki okołowojennej oraz patriotycznej w niestandardowym ujęciu – opracowanym na trio smyczkowe i głos nieklasyczny. Koncert kierowany jest szczególnie do dzieci i młodzieży szkolnej. Stanowi próbę wykorzystania niekonwencjonalnego sposobu mówienia o historii – poprzez teksty utworów muzycznych. Mamy nadzieję, że zainspiruje słuchaczy do sięgania głębiej!

Zaprezentujemy bardzo bogaty i ciekawy materiał w przystępny, acz nieszablonowym sposób. Zbiór utworów, które wybrzmiewały nie tylko bezpośrednio na froncie, ale także tych, które towarzyszyły grupom osób nieuczestniczących w walkach bezpośrednio (np. sanitariuszkom, łącznikom, mieszkańcom cywilnym) zabrzmi w opracowaniu autorstwa znanego wiolonczelisty Marcina Zdunika na trio smyczkowe i głos nieklasyczny. Zaprezentowane zostaną pieśni legionowe, powstańcze i partyzanckie, ale także te ukazujące realia czasów walk z odrobiną humoru.

Muzyce towarzyszyć będzie komentarz historyka-konferansjera, który w sposób atrakcyjny dla publiczności przybliży kontekst powstawania konkretnych utworów, wyjaśni zjawiska historyczne i pojęcia, które mogą być słuchaczom nieznane. 

Wystąpią:
Żaneta Sławińska - głos nieklasyczny
Anna-Maria Staśkiewicz - skrzypce
Paweł Czarny - altówka
Marcin Zdunik - wiolonczela
Filip Jurczyszyn - komentarz