Program wydarzeń

  • Spacer

Program wydarzeń

MIASTO KOBIET | MOKOTÓW

26.08.2018
Organizator: M.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Warszawa jest kobietą

MIASTO KOBIET | MOKOTÓW

26.08.2018 12:00

Organizator: M.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Warszawa jest kobietą

Zbiórka o 12:00: Mokotów: u zbiegu ul. Waryńskiego i Puławskiej (przy wejściu do Plac Unii Shopping Center). Przewodnik: Michał Fijka (WARSoff)

Dowiedz się, gdzie mieścił się słynny salon Anny Walendowskiej i poznaj mieszkanki ulicy Narbutta – ,,słodką panią” Michalinę Czarnecką oraz aktorkę i feministkę Marię Morską. Podczas spaceru po Mokotowie podążymy śladami życia i twórczości Zofii Stryjeńskiej oraz cofniemy się do czasów księżnej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich i dowiemy się, gdzie stał jej pałacyk. Przybliżymy postaci takich kobiet jak aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Barszczewska, pionierka ruchu spółdzielczego i anarchistka dr Maria Orsetti czy dyrektorka powstańczego szpitala Ewa Matuszewska ps. Mewa.

Fot. zbiory Zofii Schuch-Nikiel/AHM

Fot. zbiory Zofii Schuch-Nikiel/AHM

Cykl Miasto Kobiet towarzyszy organizowanemu przez miasto stołeczne Warszawę plebiscytowi na Warszawiankę Roku i Stulecia.

Miasto Kobiet to cykl pieszych i rowerowych wycieczek po dzielnicach Warszawy organizowany w 100. rocznicę wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Podczas spacerów odkryjemy kobiecą historię Warszawy i przypomnimy wybitne mieszkanki miasta, które pracowały, działały i tworzyły dla kraju i jego stolicy. Poznamy historię kurierek, łączniczek, sanitariuszek, rewolucjonistek, aktywistek, społeczniczek i artystek oraz przyjrzymy się „kobiecej” stronie miasta.

Na zdjęciu wprowadzającym przewodniczka Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.