Program wydarzeń

  • Wystawy

Program wydarzeń

W POLSCE KRÓLA MACIUSIA – WYSTAWA

09.11.2018 - 11.03.2019
Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W POLSCE KRÓLA MACIUSIA – WYSTAWA

09.11.2018–11.03.2019

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wystawa czasowa w Muzeum POLIN adresowana do dzieci i dorosłych.

Wystawa pt. „W Polsce króla Maciusia” osnuta jest wokół książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, która powstała pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych – końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju. Korczak napisał ją pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem.

Podobnie jak Korczak w momencie odzyskania niepodległości, my, w 100 rocznicę tego wydarzenia, pragniemy zaprosić „dużych i małych dorosłych” do refleksji nad tym, czym jest wolność, odpowiedzialność, demokratyczne państwo, samorządna wspólnota.

Na wystawie splata się kilka wątków. W warstwie historycznej z jednej strony zarysowane są problemy i wyzwania odbudowy II RP, z drugiej zaś – teoria i praktyka pedagogiczna Janusza Korczaka, którą ten kształtował i rozwijał w odpowiedzi na wyzwania swoich czasów, znacznie je przy tym wyprzedzając. Przechodząc ze świata historii do świata fantazji, zwiedzający „wejdą” do książki „Król Maciuś Pierwszy” i poruszając się w sensorycznej przestrzeni zapoznają się z jej narracją i głównymi problemami. Scenografia tej części inspirowana jest ilustracjami Iwony Chmielewskiej, wykonanymi specjalnie na potrzeby wystawy. W centrum ekspozycji znajduje się przestrzeń twórczych działań, wypełniona grami, zadaniami i zabawami, zapraszająca do refleksji nad podstawowymi pojęciami z zakresu nauk społeczno-politycznych i edukacji obywatelskiej, jak np. państwo, naród, wspólnota; władza i sposoby dogadywania się; działanie demokracji; trudy rządzenia; prawa obywatela, człowieka, dziecka. To przestrzeń łącząca pokolenia, zachęcająca do rozmowy, wspólnego odkrywania i bycia razem. Epilogiem wystawy będzie dokumentacja działania z dziećmi, przeprowadzonego przez artystkę Izę Rutkowską w nawiązaniu do prezentowanych na wystawie zagadnień.

Wystawie towarzyszy katalog-almanach, w którym oprócz tekstów dotyczących poruszanych na wystawie wątków, znajdują się teksty źródłowe oraz karty pracy dla dzieci. Publikacją skierowaną specjalnie do najmłodszego odbiorcy jest art book Iwony Chmielewskiej inspirowany książką „Król Maciuś Pierwszy”.

W trakcie trwania wystawy w muzeum zorganizowane będzie wiele wydarzeń dedykowanych poruszonym na niej wątkom: rocznicy niepodległości i wyzwaniom odbudowy II RP, teorii i praktyce pedagogicznej Janusza Korczaka i jej współczesnej recepcji, edukacji obywatelskiej oraz edukacji muzealnej skierowanej do dzieci.

Kuratorki: Anna Mirska-Czerwińska, Tamara Sztyma